Çocuklarda Parmak Emme

Parmak emme hemen hemen her bebekte görülebilen primitif (ilkel) bir davranış şeklidir. Anne karnında başlayabilen ve yaşamın ilk yıllarında devam eden bir davranış olan parmak emme bebeğin kendisini rahatlatmasını sağlar. Her zaman acıkmayla ilgili olmayan bu davranış 3-4 yaşına kadar devam edebilir. Bu yaşlardan sonra devam eden parmak emme alışkanlıkla ilişkili olabilir ve sıklıkla çocuklarda kaygı, korku ve diğer stres oluşturan durumların habercisi olabilir. İlk 4 yılda parmak emen çocuklarda diş sağlığına zarar verme mümkün olsa da bu zarar kalıcı olmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre, ilk 4 yaşta çocukların parmak emmesi kalıcı ağız ve diş sağlığı bozukluğuna yol açmamaktadır. Parmak emme dişlerin aralıklı olması, dişlerin aynı hizada olmaması ve damak yapısının bozulması gibi problemlere yol açabilir ve bu durum daha ileriki yaşlarda parmak emmeye devam edilirse kalıcı sorunlar oluşturur.

Bu davranışın kalıcı olmaması ve dişlere zarar vermemesi için bazı tavsiyeler
Erken dönemde emzirmeyi bırakmamak . Genellikle çocuklar 1 yaşına kadar emziriliyor ama yoğun parmak emme sorunları olan çocuklar 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmek uygun olabilir.
Çocukla daha sık vakit geçirme ve çocuğun ellerini kullanabileceği oyunlar ve aktiviteler yapmak.
Uzun süre TV izlenmemesi ve izlediklerinde de belli bir pozisyonda kalması engellenmelidir.
Emzik, biberon kullanılmaması veya olabilecek en erken yaşta bırakmak.
3-4 yaşından sonra uykuya geçmeden önce parmaklarının ağzına almalarına mani olmak. Bunun için yumuşak oyuncaklar, yastıklar ve sair gibi nesneler kullanılarak farklı bir uykuya geçme düzeni sağlanabilir.
Daha ileriki yaşlarda parmak emme devam ediyorsa bir uzmana danışılması uygun olacaktır. Çünkü bu durum ruhsal bir problemin sonucu olabilir. Örneğin kaygısı, korkusu olan bir çocuk ileri yaşlara kadar parmak emebilir. Başka bir örnek ise hiç parmak emmeyen bir çocuğun yaşadığı travmadan sonra parmak emmeye başlamasıdır. Bu örneklerdeki gibi ruhsal sorunların çözülmesiyle parmak emme alışkanlığı düzelebilir. Aksi durumda bu alışkanlık kalıcı olur ve ömür boyu devam eder.

0-18 yaş aralığındaki çocuğunuzun günlük hayatını, ruhsal ve bedensel gelişimini, okul başarısını ve diğer insanlarla ilişkilerini olumsuz etkileyebilecek duygusal ya da davranışsal bir belirti bulunuyorsa Çocuk Psikiyatri Uzmanına başvurabilirsiniz.